Четверг, 13.06.2024, 01:27
Приветствую Вас Гость | RSS

ЗАКОН И ПОРЯДОК

Обращение в суд

ЗВЕРНЕННЯ ДО МІСЦЕВОГО СУДУ

 

1. Якщо у Вас виникла конфліктна ситуація, спір, в яких хоча б однією з сторін є фізична особа (громадянин України, громадянин іншої держави чи особа без громадянства) Ви маєте право звернутися за захистом своїх прав та законих інтересів в місцевий (районний або міський) суд з відповідним позовом.

Спори між юридичними особами (державними органами, підприємствами різних форм власності, тощо) вирішуються господарськими судами.

Місцевий (районний або міській – в містах, що не мають районного поділу) суд розглядає: справи по спорах, що виникають з цивільних, сімейних, трудових і кооперативних правовідносин, якщо хоча б однією з сторін у спорі є громадянин;

Військовим судам гарнізонів підсудні цивільні справи за скаргами військовослужбовців на неправомірні дії і рішення службових осіб і органів військового управління, справи про захист честі і гідності, сторонами у яких є військовослужбовці або військові організації, інші справи, пов'язані із захистом прав і свобод військовослужбовців та інших громадян, прав та законних інтересів військових частин, установ, організацій.

Хочемо одразу зазначити, що особа, яка звертається за захистом своїх прав до суду з позовною заявою називається “позивачем”, а особа, до якої звернуто позовні вимоги – “відповідачем”.

2. За загальним правилом, позов подається до суду за місцем проживання відповідача – фізичної особи (громадянина) або за місцем знаходження (юридичної адреси) відповідача – юридичної особи.

Але слід зазначити, що з цього правила є виключення:

a) в деяких випадках позивач має право вибору суду, який буде розглядати справу:

 • позови про стягнення коштів на утримання (аліменти) і про встановлення батьківства;
 • позови робітників і службовців, що випливають з трудових правовідносин, позови колгоспників про оплату праці, позови, що випливають з авторського права на відкриття, винахід, корисну модель, промисловий зразок та раціоналізаторську пропозицію, можуть подаватися також за місцем проживання позивача.
 • позови про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також втратою годувальника, можуть пред'являтися позивачем за його місцем проживання чи за місцем заподіяння шкоди.
 • позови про поновлення трудових, пенсійних і житлових прав, повернення майна або його вартості, зв'язані з відшкодуванням шкоди, заподіяної громадянинові незаконним засудженням, незаконним притягненням до кримінальної відповідальності, незаконним застосуванням взяття під варту як запобіжного заходу, незаконним накладанням адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт, можуть пред'являтися позивачем за місцем його проживання або за місцем знаходження відповідача.
 • позови про відшкодування шкоди, заподіяної майну громадян або юридичних осіб, можуть пред'являтися також за місцем заподіяння шкоди.
 • позови громадян, що пов'язані із захистом їх прав як споживачів товарів (робіт, послуг), можуть бути пред'явлені за їх вибором за місцем свого проживання або за місцезнаходженням відповідача, за місцем заподіяння шкоди або за місцем виконання договору.
 • позови, що випливають з діяльності філіалу юридичної особи, можуть бути пред'явлені також за місцем знаходження філіалу.
 • позови до відповідача, місце постійного проживання якого невідоме, пред'являються за місцем знаходження його майна, або за місцем його тимчасового проживання чи перебування, або за останнім відомим місцем постійного проживання чи постійного заняття відповідача.
 • позови до відповідача, який не має в Україні місця проживання, можуть бути пред'явлені за місцем знаходження його майна або за останнім відомим місцем його проживання в Україні. Місце знаходження майна та останнє відоме місце проживання чи заняття відповідача повинні бути в кожному випадку достовірно встановлені.
 • позови про стягнення збитків, завданих зіткненням суден, а також про стягнення винагороди за допомогу і рятування на морі можуть пред'являтися також за місцем знаходження судна відповідача або порту приписки судна.
 • позови про розірвання шлюбу з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми, недієздатними внаслідок душевної хвороби або недоумства, а також з особами, засудженими за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менш як три роки, можуть пред'являтися за місцем проживання позивача.
 • позови про розірвання шлюбу можуть пред'являтися за місцем проживання позивача також у випадку, коли при ньому є неповнолітні діти або коли йому за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача важко. На бажання подружжя справу можна розглядати за місцем проживання будь-кого з них.
 • позови, що випливають з договорів, де зазначено місце виконання, або виконати які через їх особливості можна тільки в певному місці, можуть бути пред'явлені за місцем виконання.

б) в деяких випадках позов може бути виключно до конкретного суду (виключна підсудність): позови про право на будівлю, про виключення майна з опису належить пред'являти за місцем знаходження цього майна або його основної частини.

 • позови про порядок користування земельними ділянками розглядаються місцевим судом за місцем знаходження земельної ділянки.
 • позови кредиторів спадкодавця, пред'явлені до прийняття спадщини спадкоємцями, підсудні судові за місцем знаходження спадкового майна або основної його частини.
 • позови до перевізників, що випливають з договорів перевозки вантажів, пасажирів або багажу, пред'являються за місцем знаходження управління транспортної організації, до якого у встановленому порядку була подана претензія.

Крім того, за домовленістю сторін (позивача та відповідача) між собою, може бути визначено інший суд для розгляду їх справи. Це стосується спорів, пов’язаних з виконанням договорів, в яких прямо зазначено конкретний суд, який має розглядати спори, пов’язані з виконанням цього договору.

3. Позовна заява подається до суду виключно у письмовій формі.

Меню сайта
Форма входа
Календарь
«  Июнь 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Архив записей
Наш опрос
Оцените наш сайт
Всего ответов: 2875

РЕКЛАМА
Урядовий контакт центр

Грузоперевозки

Узнай свой IP адрес


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Облако тегов
Рекламный блок
Здесь может быть ваша реклама
Рекламный блок
Здесь может быть ваша реклама
Рекламный блок
Здесь может быть ваша реклама
Рекламный блок
Здесь может быть ваша реклама
Рекламный блок
Здесь может быть ваша реклама
Рекламный блок
Здесь может быть ваша реклама
ДОО ЗАКОН И ПОРЯДОК © 2024

Rambler's Top100